Kyselina hyalurónová a jej vlastnosti

Kyselina hyalurónová (HA) je biologický polysacharid (glykozaminoglykán) nachádzajúci sa v mimobunkovom priestore väčšiny tkanív. Najväčšia koncentrácia kyseliny hyalurónovej (asi 50%) sa nachádza v kožných tkanivách. Okrem toho sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v v mäkkých spojivových tkanivách, v kĺbovej tekutine, v medzistavcových platničkách, v synoviálnej tekutine, v sklovci a v pupočnej šnúre. Vzniká pomocou enzýmov priamo vo vnútri buniek a cez bunkovú membránu sa postupne pretláča do medzibunkového priestoru. Najvýznamnejšie sa na syntéze HA podieľajú fibroblasty, keratinocyty a chondrocyty.

Silná hydratačná schopnosť

Kyselina hyalurónová je schopná už pri nízkych koncentráciách viazať veľké množstvo vody a vytvárať viskózny hydratovaný gél. Pri maximálnej hydratácii dokáže molekula kyseliny hyalurónovej zväčšiť svoj objem 1000-3000 násobne. Tým podporuje delenie a migráciu buniek, výmenu výživných a odpadových látok. Takmer všetky bunky v ľudskom organizme v akejkoľvek fáze svojho životného cyklu, sú schopné produkovať kyselinu hyalurónovú.

Urýchľuje a podporuje proces hojenia

Pri hojení rán umožňuje HA rýchle prenikanie látok rozpustných vode. Ovplyvňuje proliferáciu a diferenciáciu buniek pri hojení rán a reguluje ukladanie kolagénu čím minimalizuje tvorbu jaziev. Podporuje granuláciu a epitelizáciu tkaniva.

Reguluje zápalový proces a vychytáva voľné radikály

Pri hojení a obnove tkanív v akútnych ranách i nehojacich sa chronických defektoch je nevyhnutným predpokladom zahojenia invázia zápalových buniek. Regulácie týchto mechanizmov sa zúčastňuje aj HA.

Vytvára ochrannú vrstvu

Na povrchu slizníc vytvára ochranný viskózny hydratovaný gél, ktorý chráni pred infekciou a zmierňuje jej priebeh. Zabraňuje vysúšaniu a stenčovaniu sliznice, zlepšuje jej hojenie zvýšenou lubrikáciou a hydratáciou.


Metalické striebro

Ďalšie využitie HA

Kyselina hyalurónová sa vďaka svojim unikátnym vlastnostiam a pozitívnym účinkom pri obnove kožných procesov v súčasnosti využíva nielen v kozmetike ale aj v medicíne:

  • v liečbe rán vo forme krému a spreja
  • ako intra-artikulárna liečba osteoartrózy vo forme injekcie
  • v oftalmológii vo forme očných kvapiek bráni vysychaniu očí a zhoršovaniu zraku
  • chráni pred vysychaním sliznice dýchacích ciest a nosovej sliznice, udržiava jej vlhké prostredie, zmierňuje opuch formou nosového spreju / gélu, prípravkov na liečbu chronickej nádchy, pri alergii
  • v dermatológii/estetickej medicíne