Kyselina hyalurónová (HA) je biologický polysacharid (glykozaminoglykán) nachádzajúci sa v mimobunkovom priestore väčšiny tkanív. Najväčšia koncentrácia kyseliny hyalurónovej (asi 50%) sa nachádza v kožných tkanivách. Okrem toho sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v v mäkkých spojivových tkanivách, v kĺbovej tekutine, v medzistavcových platničkách, v synoviálnej tekutine, v sklovci a v pupočnej šnúre. Vzniká pomocou enzýmov priamo vo vnútri buniek a cez bunkovú membránu sa postupne pretláča do medzibunkového priestoru. Najvýznamnejšie sa na syntéze HA podieľajú fibroblasty, keratinocyty a chondrocyty.
Kyselina hyalurónová je schopná už pri nízkych koncentráciách viazať veľké množstvo vody a vytvárať viskózny hydratovaný gél. Pri maximálnej hydratácii dokáže molekula kyseliny hyalurónovej zväčšiť svoj objem 1000-3000 násobne. Tým podporuje delenie a migráciu buniek, výmenu výživných a odpadových látok. Takmer všetky bunky v ľudskom organizme v akejkoľvek fáze svojho životného cyklu, sú schopné produkovať kyselinu hyalurónovú.
Pri hojení rán umožňuje HA rýchle prenikanie látok rozpustných vode. Ovplyvňuje proliferáciu a diferenciáciu buniek pri hojení rán a reguluje ukladanie kolagénu čím minimalizuje tvorbu jaziev. Podporuje granuláciu a epitelizáciu tkaniva.
Pri hojení a obnove tkanív v akútnych ranách i nehojacich sa chronických defektoch je nevyhnutným predpokladom zahojenia invázia zápalových buniek. Regulácie týchto mechanizmov sa zúčastňuje aj HA.
Na povrchu slizníc vytvára ochranný viskózny hydratovaný gél, ktorý chráni pred infekciou a zmierňuje jej priebeh. Zabraňuje vysúšaniu a stenčovaniu sliznice, zlepšuje jej hojenie zvýšenou lubrikáciou a hydratáciou.
Kyselina hyalurónová sa vďaka svojim unikátnym vlastnostiam a pozitívnym účinkom pri obnove kožných procesov v súčasnosti využíva nielen v kozmetike ale aj v medicíne: